16.6.2025
Seinäjoen kaupungin kesäkuvataiteilija 2025 on aloittanut taiteellisen työnsä Seinäjoella!
Seinäjoen kaupungin kulttuuripalveluiden yhdeksäs kesäkuvataiteilija on Emmi Kairenius Rovaniemeltä. Seinäjoen taidehallin toimesta toteutettava kesäpesti antaa taiteilijalle mahdollisuuden tehdä taiteellista työtä ja yleisölle tavan tutustua erilaisiin tapoihin tehdä ja kokea taidetta.
Emmi Kaireniuksen työskentelyaika kesällä on 2.6. – 3.8.2025. Kairenius toteuttaa taideprojektin, jossa hän työskentelee Seinäjoen kaupungin virallisena ammattileikkijänä. Kairenius tarkastelee Seinäjoen rakennetun ympäristön leikkimahdollisuuksia kehollisesti osallistuen, eli kaupungin rakenteiden ja elementtien kanssa leikkien. Leikki on Kaireniukselle tapa hahmottaa arjen ympäristö uudella tavalla ja testata vaihtoehtoisia tapoja paikkojen kokemiseen. Kairenius kutsuu kokeelliseen leikkiin myös paikallisen yhteisön järjestämällä rakennettuun ympäristöön suuntautuvia kaikille avoimia leikkiretkiä, sekä projektin dokumentaation videokatselmuksia.
Bongaa kesäkuvataiteilija
Kesäkuvataiteilijan tunnistaa huomioliivistä, jossa lukee kesäkuvataiteilija tai valkoisesta suojahaalarista.
- Kalevan Navetan Kesäpäivä, 13.6. klo 17–19
Seinäjoen kaupungin kesäkuvataiteilijan voi bongata illan aikana Kalevan Navetan ympäristöön sijoittuvien leikki-interventioiden muodossa. - Seinäjoen kesäriennot ja festarit
Kesäkuvataiteilijan voi bongata myös Seinäjoen tapahtumakesästä. - Leikkiretki kaupungille, Suomen Kuvataiteen päivä 10.7. klo 17.00, Kalevan Navetta
Lähde mukaan avoimeen leikkiretkeen, jossa tarkastellaan kaupunkiympäristöä kokeellisen leikin keinoin. - Kaupunkileikkivirasto, Kalevan Navetan Muu-kesän keskiviikot heinäkuussa
Taide- ja kulttuurikeskus Kalevan Navetan yhteyteen avautuu Kaireniuksen ylläpitämä kaupunkileikkivirasto, joka tarjoaa ajankohtaisia leikkivinkkejä kaupungin eri kohteisiin, sekä muita kokeelliseen leikkiin ohjaavia asiantuntijapalveluita ja toimintaa. Virasto avoinna jokaisena heinäkuun keskiviikkona klo 11-15, vapaa pääsy. - Kalevan Navetan Afterwork Art -illat 4.7. ja 1.8.
Afterwork Art-tapahtuman yhteydessä 4.7. tiedossa on uniikki mahdollisuus tarkastella kesäistä kaupunkia aikuisille suunnatun myöhäisillan leikkiretken merkeissä. 1.8. tiedossa on koko kesän kaupunkileikkikokemuksia yhteen koostava videokatselmus, joka esittää dokumentaation muodossa Seinäjoen kaupunkiympäristössä tapahtunutta Kaireniuksen taiteellista työskentelyä. - Seinäjoen kaupunkiympäristö
Kesäkuvataiteilijan voi bongata tutkimasta arjen ympäristöjä kehollisesti. Leikin paikkana voi yhtä hyvin olla rautatieaseman portaikko, kirjaston pyörätelineet, kuin satunnainen valopylväskin.
Emmi Kairenius
Emmi Kairenius (s. 1993, Sammatti) on Rovaniemellä asuva kuvataiteilija, joka työskentelee arjen ympäristöissä ja julkisessa tilassa. Kairenius tarkastelee kaupunkiympäristöä ja sen käyttäjiä monin tavoin: seuraten ympäristön muutoksia, keräillen maasta löytyviä esineitä sekä leikkien ja temppuillen kaupungin elementtien kanssa. Teokset ovat julkisia tutkimusprosesseja, jotka taipuvat toisinaan videon, valokuvan tai installaation muotoon. Kairenius on valmistunut Lapin yliopistosta taiteen maisteriksi vuonna 2024, ja suorittaa tällä hetkellä taiteen tohtorin opintoja. Kairenius on osallistunut näyttelyihin, ja toiminut galleriakontekstin ohella aktiivisesti kaupunkiympäristöön sijoittuvan prosessiluonteisen taiteen parissa. Kairenius on Lapin taiteilijaseuran ja MUU ry:n jäsentaiteilija.
Kesäkuvataiteilija–ohjelmasta
Seinäjoen kaupunki on palkannut vuodesta 2017 lähtien ammattitaiteilijan tai kuvataiteen opiskelijan Kesäkuvataiteilijaksi. Kesäkuvataiteilija tekee taiteellista työtä, joka jollain tavalla näkyy kaupunkilaisille tai osallistaa heitä. Kesäkuvataiteilijan asemapaikka on Seinäjoen taidehalli ja hänellä on käytössään Taidehallin ja kaupungin kulttuuripalveluiden taustatuki. Kesäkuvataiteilijan toteuttamat projektit ja työn muodot lähtevät taiteilijasta itsestään: kunkin Kesäkuvataiteilijan kesä on hänen itsensä näköinen.
Seuraa projektia ja taiteilijaa:
Seuraa kesäkuvataiteilijan kesää sosiaalisen median kanavissa Facebookissa ja Instagramissa @kesakuvataiteilija. Kanavilla voi tutustua myös aiempien vuosien kesäkuvataiteilijoiden toteuttamiin projekteihin. Kesäkuvataiteilijan Facebook-sivu löytyy täältä. Lisäksi Kesäkuvataiteilijan kuulumisia jaetaan Seinäjoen taidehallin ja Seinäjoen kaupungin sosiaalisen median kanavissa.
Kesäkuvataiteilijoiden projektit: https://www.seinajoentaidehalli.fi/projektit
Instagram: @kesakuvataiteilija
Nettisivut: https://www.instagram.com/emmikairenius/
Lataa pressikuvat tästä: Pressikuvat
Lisätietoja:
Emmi Kairenius
Kesäkuvataiteilija
Seinäjoen kaupunki
emmi.kairenius@seinajoki.fi
tel. +358 40 716 7741
Pii Anttila
Taidetuottaja
Seinäjoen taidehalli
pii.anttila@seinajoki.fi
tel. +358 44 425 5823
