13.11.2021

Taiteilijatapaaminen Laura Gustafsson

Halli

Sisältyy pääsylipun hintaan 4/6€

Taidekuraattori Sanna Karimäki-Nuutinen haastattelee taiteilijaduo Gustafsson&Haapojan Laura Gustafssonia Siat-näyttelyssä lauantaina 13.11. klo 12-13.

Laura Gustafsson (s. 1983) on helsinkiläinen kirjailija ja dramaturgi, joka on kaunokirjallisuuden lisäksi kirjoittanut näytelmiä, kuunnelmia ja TV-sarjaa. Gustafssonilta on ilmestynyt romaani viisi romaania. Esikoisteos Huorasatu (2011) oli Finlandia-palkintoehdokas. Myös uusin kirja Rehab (2020) on saanut paljon positiivista huomiota.

Gustafsson&Haapoja on vuodesta 2012 toiminut yhteistyö. Projekti on aloittanut tutkimalla historiaa ja yhteiskuntaa toisten lajien näkökulmasta ja edennyt purkamaan ihmisen ja eläimen käsitteitä sekä sitä, miten ne kytkeytyvät rodullistamisen, seksismin ja yhteiskunnallisen ulossulkemisen mekanismeihin. Teokset liikkuvat installaatio- ja videotaiteen sekä performanssin alueilla, ja niissä näkyy usein molempien taiteilijoiden teatteritausta. Näyttelyt pyritään keskusteluiden, kirjoitusten ja toiminnan kautta liittämään osaksi yhteiskunnallista kontekstia.

Tilaisuus on osa Luontokeskustelupäivä-tapahtumaa.

Kuva: Velda Parkkinen