5.6.2026

Taiteilijatapaaminen: Riikka Gröndahl, Aeon Lux ja Olivia Viitakangas

Näyttelytila Vintti

Maksuton

Flashback-ryhmänäyttelyssä mukana olevat taiteilijat Riikka Gröndahl, Aeon Lux ja Olivia Viitakangas saapuvat taiteilijatapaamiseen Seinäjoen taidehallin näyttelytila Vintille perjantaina 5.6.2026 klo 17:30-18:30. Tapaamisella taidehallin opas esittelee näyttelyä, ja taiteilijat kertovat tarkemmin teoksistaan sekä työskentelystään. Tapaaminen on osa Kalevan Navetan Afterwork Art -ohjelmaa, ja siihen on vapaa pääsy kaikille. Tervetuloa!

Flashback juhlistaa Seinäjoen kaupungin 10-vuotista Kesäkuvataiteilija-mallia. Näyttelyssä mukana olevat kuusi taiteilijaa ovat toimineet aiemmin kesäkuvataiteilijoina vuosina 2018-23. Flashback-näyttelyssä heiltä nähdään uutta tuotantoa, joka tarkastelee menneitä kesäkuvataiteilija-aikoja, mutta erityisesti suuntaa katseen kohti tulevaa. Esillä on monipuolisesti erilaisia taiteenlajeja valokuvasta veistotaiteeseen.

 

Riikka Gröndahl

Taiteilija Riikka Gröndahl. lähikuva naisesta

Riikka Gröndahl (s. 1989) oli Seinäjoen kesäkuvataiteilija vuonna 2021. Hän on videon, ihmisten osallistamisen ja piirtämisen parissa työskentelevä kuvataiteilija. Gröndahl on kiinnostunut toistosta, kestosta sekä sisäisen ja ulkoisen maailman kohtaamisista. Gröndahl on valmistunut kuvataiteen maisteriksi Valand Academysta, Göteborgin yliopistosta vuonna 2018.

 

Aeon Lux

Taiteilija Aeon Lux. lähikuva naisesta

Aeon Lux (s. 1993) oli Seinäjoen kesäkuvataiteilija vuonna 2019.  Hän on seinäjokinen kuvataiteilija ja taiteilija-asiantuntija. Hän työskentelee keraamisen kuvanveiston, maalaamisen, piirtämisen ja performanssitaiteen parissa. Luxin taiteen tekemistä ohjaa halu tutkia todellisuutta. Metafyysiset ja esoteeriset kysymykset ovat hänen teoksiensa lähtökohtia. Aeon Lux on valmistunut kuvataiteilijaksi Kankaanpään taidekoulusta vuonna 2017.

 

Olivia Viitakangas

Taiteilija Olivia Viitakangas. lähikuva naisesta

Olivia Viitakangas (s. 1999) oli Seinäjoen kesäkuvataiteilija vuonna 2022. Flashback -näyttelyyn Viitakangas kutsui työparikseen äänisuunnittelija ja muusikko Rafael Denisovin (s. 2001), joka tekee tällä hetkellä tietokonesävellyksiä ja opiskelee Teatterikorkeakoulussa äänisuunnittelun koulutusohjelmassa.

Olivia lähestyy paikassa sijaitsevaa ja aistivaa kehoa installaatiomuotoisen työsken­telyn kautta. Viitakangasta kiinnostaa taiteen esittäminen erilaisissa elinympäristön paikoissa. Hän käyttää teoksissaan esineitä ja materiaaleja, jotka valikoituvat suhteessa paikan kontekstiin, aistittaviin ominaisuuksiin ja materiaalisiin rakenteisiin. Tällä hetkellä Viitakangas opiskelee Taideyliopiston Kuvataideakatemiassa kuvanveiston osastolla.